Sessizliğin Haykırışı

Bölge inşaat halinde ‘Kürdistan kurulabilir’

Yorum bırakın

Ortadoğu’da çıkan olaylarla birlikte bölge savaş alanına döndü. Her yerde isyanlar başgöstermeye başladı. Son olarak Suriye’ye sıçrayan bu ateş şimde de Irak’a sıçramak üzere.

Irak’ta çıkan ayaklanmaların başında özellikle Kürtler geliyor. Buna mukabil Suriye’deki Kürtler de bu olayı yakında izliyorlar.Bu olayları değerlendiren London School of Economics’in Ortadoğu Merkezi’nin yöneticisi Robert Lowe, Suriyeli Kürtlerin de ülkede bir haftadır devam eden gösterilere katılmasının yakın olduğunu söyledi. CNN’e konuşan Lowe, Suriye’nin Irak ve Türkiye sınırında yoğunlaşan, nüfusun da yüzde 10’unu oluşturan Kürtlerin, ‘En haklı davaya sahip oldukları için sokaklara inmeye hazır halde yaşanan gelişmeleri izleyip beklediyorlar.’ dedi.

Ayrıca İsrail’in Haaretz gazetesi yazarı Aluf Benn ise Ortadoğu’daki halk ayaklanmalarının bölge haritasını yeniden çizeceğini ve Iraklı Kürtlerin de bağımsız bir devlet kuracağını yazdı. Benn, “Dikkat: Bölge inşaat halinde” başlıklı yazısında halk ayaklanmalarının, 1. Dünya Savaşı’nın sonunda bölgenin sınırlarını çizen Sykes-Picot Anlaşması’nın son günlerinin habercisi olduğunu savdile getirdi.

Aluf Benn, Türkiye’nin muhalefetine rağmen Irak’ta bir Kürt devletinin kurulması an meselesi dedi.

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s