Sessizliğin Haykırışı

HABER NERDEYSE BİZ ORDAYIZ

Yorum bırakın

 Türkiye’de 1990 ların başında özel televizyonla tanıştı. Özel televizyonların hayatımıza girmesiyle rekabet ortamı doğdu. Özel televizyonlar devlet kanalıyla rekabet etmek için için görsel haberlere ağırlık vermek zorunda kalmıştır. Görselliği ön plana çıkartan özel kanallar daha çok rağbet edilir duruma geldi. Bunu birbiri ardına çıkan özel kanallar eklenmesiyle devam etti. Özel kanalların ortaya çıkmasıyla aslında yeni bir iş sahası da ortaya çıkmış oldu. Özel kanalların ortaya çıkması demek daha çok görsel haber demektir. Görsel haber elde edebilmek için daha çok çalışan çalıştırmak zorunda kaldılar. Bu da daha çok masrafa neden oldu. İşte tam bu dönemde Türkiye’de özel televizyonlara görsellik ve diğer ihtihaclarını karşılamak için haber ajansları kuruldu. Bu ajanslarda biride Cihan Haber Ajansı’dır. 1992 yılında kurulan Cihan Haber Ajansı bugün Türkiye’de en önemli dünyada ise hatırı sayılır bir yer edindi. Bizde bu başarıyı Cihan Haber Ajansı Ankara Haber Müdürü Kazım Canlan’a sorduk. 2 saate yakın röportajımızda gerçekten olumlu bilgiler edindik .

Haber Ajansları en önemli bölümü görüntülü haber bölümüdür. Nedenini açıklayabilir misiniz?

Haber ajansları 90’lı yılların başında kurulmaya başladı. Bunun nedeni özellikle özel kanalların ortaya çıkmasıdır. Daha önce televizyon TRT tekelindeydi. TRT devlet kanalı olması hasebiyle tüm haberlerini daha çok yazılı haber şeklinde veriyordu ve bu ihtiyacını başka bir devlet kurumu olan AA’dan alıyordu. Özel kanalların ortaya çıkmasıyla TRT’nin aksine daha çok görün ön plana çıkmaya başladı. Zaten yazılı haberi TRT veriyordu. Bir alternatif sonucu ortya çıktı diyebiliriz.

Görüntü haber dedik. Bu konuda Türkiye’de en iyi diyebileceğimiz Cihan Haber Ajansı. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Bugün haber kanallarında herhangi bir habere baktığınızda hemen hemen hepsinde CİHAN logosunu taşıdığını görürsünüz. Bizim sloganımız haber nerdeyse CİHAN  ordadır. Şüphesiz en iyi olmanız için iyi bir altyapıya sahip olmanız gerekir. Bu altyapı da bizde var. En son teknolojiyle donattık muhabirlerimizi ve de altyapıyı.

Hep teknolojiyi on plana çıkardınız. Peki ya çalışanlarınız?

Teknoloji ne kadar iyi olursa olsun onu çalıştırabilecek eleman olmadımı o teknolojinin hiçbir anlamı olmaz. Şu da var bizim muhabirlerimizin hepsi çok profesyonel.bütün muhabirlerimiz en son teknolojiyi kullanabilecek yetenekte görevini en yapacak elemanlardır. Muhabirlerimiz iyi olmaydı tercih edilmez bu duruma gelmezdik.

Bünyenizde kaç muhabir bulunuyor?

Bünyemizde 20’ yakın muhabir bulunuyor. 4 tane haber alma aracımız bulunuyor. Gerçekten abartısız söylüyorum hepsi çok profesyonel işini çok iyi yapabilen ve herşeyden önemlisi görevini severek yerine getiren elemanlardı.

Muhabir alırken bu işi seviyor mu ona bakarız.

 

Muhabirleri işe alırken herhangi bir kriteriniz var mı?

Biz işe alacağımız elemana öncelikle şu soruyu soruyoruz: ‘Bu iş gerçekten seviyor musun?’  Bizim için en büyük kaide bu gelir. İşini severek yapan elemana ihtiyacımız var. Bugün baktığımızda binlerce iletişim mezunu var fakat hepsi boşta geziyor. Bunlar bu işi severek ve de inanarak bakmamışlar. Eğer gerçekten bu işi severek ve inanarak bağlanmış olsalardı bugün bu hallde olmazlardı.

Görüntü haber alanında dünyada sözü geçen önemli kurulışlar var. AFP, AP REUTERS gibi. CİHAN’I bunlarla kıyaslayabilir miyiz?

Evet saydığınız bu kurumlar bugün haber alanında dünyada sözü geçen kurumlar.Cihanı bunlar arasından saymak bunlarla kıyaslamak elbette abartılı olur. Zaten böyle bir şey de yok. Bu kurumlar çok çok eski kurumlar zaten güçlerini de burdan alıyorlar. Biz ise daha yeni bir kurumuz fakat gerçekten hızla büyüyen bir kurumuz. Bugün kıyaslamak yanlış olabilir ama yakın zamanda neden olmasın ki.

Türkiye’de hangi kuruluşlara haber servisi yapıyorsunuz?

Türkiye’de bir tek TGRT kurumuna haber servisi yapıyoruz. Türkiye’de özellikle A Grubu olarak adlandırılan kanalların tümüne servis yapıyoruz. Atv, TRT, STAR, KANAL D, KANAL 7 SAMANYOLU TV gibi popüler kanallar hepsi bizden besleniyorlar. CNNTÜRK, NTV, 24 HABER, HABERTÜRK gibi haber kanalarıne ve ayrıca NTVSPOR, LİG TV, NTVSPOR gibi spor kanllarına ve CNBC-E, BLOOMBERGHT konomi kanallarına da servis yapıyoruz. Ayrıca internet üzerindeki tüm haber portallarına görüntülü ve yazılı haber sağlıyoruz.

Dünyada haber servisi yaptığınız kuruluşlar var mı?

Elbette var. CNN, BBC,NBC, EL CEZİRE ABU DHABİ VE EL ALAM bu kanllardan en önemlileri. Dünya, bugün dünyanın kalbi olarak tanımlanan Ortadoğu’da en çok haberleri bizden alıyor . REUTERS’e AFP’ye AP’ye haber sattık. Gerçekten buda büyük bir başarı.

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s