Sessizliğin Haykırışı

‘Başbakan kabul ederse seçime girmeyeceğiz’

Yorum bırakın

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başbakanın isteklerimizi kabul etmesi durumunda seçime girmeyeceklerini bildirdi.

Siirt’te yaptığı konuşmada ”ana dilde eğitim, seçim barajı, siyasi tutukluların serbest bırakılması, operasyonların durdurulması” gibi isteklerin kabul görmesi durumunda seçime girmeyeceklerini söyleyen Demirtaş ayrıca başka bir iddiada bulunarak Kasaplar deresinde toplu mezarların bulunduğunu ileri sürdü.

Demirtaş yaptığı konuşmada ”Sayın Başbakan, ‘onlar oy uğruna bölgeyi provokasyona getiriyorlar, gerilim yaratıyorlar’ diyor. Bu dört talebi kabul et biz aday olmayacağız. 1l Nisan adaylık için son başvuru günüdür. Ana dilde eğitim,seçimbarajı, siyasi tutukluların serbest bırakılması, askeri ve siyasi operasyonların durması. Hadi bu talepleri kabul et, biz aday olmayacağız. Kim oy derdindeymiş görelim. Eğer bu ülkede demokrasi barış ve özgürlükten yanaysan 11 Nisan’a kadar zaman var. Eğer gerçekten samimiysen, gerçekten senin de oy derdin, koltuk derdin yoksa, Türk milliyetçilerinin oy alacağım diye habire Kürtlerin üzerine panzer sürmeyeceksen hemen bu 4 talebi kabul et o zaman. Biz alanlarda, meydanlarda halkımıza yönelik bu kadar saldırı, bu kadar baskı altında hala demokrasi barış ve özgürlükten yana tavır koyuyoruz ama bu ülkenin Başbakanı çıkmış bize yönelik tehditvari, hakaretvarı bir dil kullanıyor. 80 yıl panzerleriniz Kürtlerin üzerinde, bir tane Kürt panzerinizin üzerine çıktı kıyamet kopuyor şimdi. Bizim anlayışımız, ne kadar baskı, zulüm olursa olsun kimseye düşmanlık anlayışı değildir. Biz, bize düşmanlık yapanlara karşı direniyoruz. Bize düşmanca davranan zihniyete karşı demokratik direniş mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu da meşrudur, bu da haklıdır. Elbette ki bunun da bedeli vardır. Biz bu bedeli ödemeye hazırız.” dedi.

Konuşmaların ardından Demirtaş, Ahmet Türk ve BDP’liler, kısa süre oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s