Sessizliğin Haykırışı

Suriye’deki isyanlara arka kapıdan bakarken…

Yorum bırakın

Ortadoğu’da çıkan isyanlar yönünü Suriye’ye çevirmiş durumda. Peki ne oldu da Suriye bu dalgalanmadan etkilendi?

Aslında bu durumun ortaya çıkmasından hiç şaşırmamak gerekir. Çünkü Suriye her ne kadar demokratik bir ülke gibi görünsede gerçekte öyle durum söz konusu değildir. Bu ülkede birçok kesim şu anda mağdur durumdadır.Özellikle de Kürt kesimi en çok mağdur edilen kesim olarak görünüyor. İsyanlara baktığımızda Kürtlerin öncülüğünde çıktığını anlayabiliriz.

Kürtler niçin mağdur olan kesim oldu?

Bu soruya cevap vermek için tarihe bir göz atmak gerekir. Suriye hükûmeti yaklaşık 120.000 kadar Kürdü Kasım 1962’de yapılan özel bir nüfus sayımında “Türkiye’den ülkeye yeni girmiş yabancılar” olduklarını öne sürerek sayım dışı tutmuş ve Suriye vatandaşlığından ayırmıştır ki o zamandan beri birçok Suriyeli Kürt vatandaş haklarına sahip değildir ve Suriyeli kimliği, vatandaşlığı kendilerine verilmemektedir. Vatandaşlık haklarına sahip olmayan, sayılarının yaklaşık olarak çeyrek milyon civarında olduğu düşünülen bu Kürt nüfusun yasal olarak evlenme, mülk edinme veya eğitim görme gibi hakları bulunmamaktadır.

Aynı zamanda Kürt bölgesini Araplaştırmak için bir Arap Kuşağı inşa edilmeye çalışılmış, 1963’te Baas Partisi hükûmeti “Cezire’nin Araplığını koruma” sloganını kullanarak Araplaştırma politikasını sürdürmüştür. Örneğin; 1975 yılına gelindiğinde Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Cezire bölgesinden 300.000 kadarlık bir Kürt nüfus yerlerinden olmuştur. Bunların dışında Kürt kültürüne yönelik de birçok devlet müdahalesi ve yasak söz konusudur; Kürtçenin yayınlarda kullanılması, resmi olarak konuşulması veya yazılması, öğrenim dili olması veya iş mekanlarında konuşulması yasaktır. Her ne kadar uygulamada aksaklıklar yaşansa da, 1988 yılında düğünlerde Arapça olmayan şarkıların söylenmesini ve çalınmasını yasaklayan bir yasa çıkmıştır.(http://www.turkcebilgi.com/suriye_k%C3%BCrtleri/ansiklopedi) Tüm bunları göz önüne aldığımızda isyanların çıkmasını anlayabiliyoruz.

İsyanlar Türkiye’ye sıçrar mı??

İsyanların Türkiye’ye sıçraması olanaksız gibi görünüyor. Çünkü Türkiye diğer devletlere göre çok daha demokratik ve bütün vatandaşlarına biraz daha eşit davranmaya çalışıyor. Bu isyanlar 1990’lı yıllarda çıkmış olsaydı şayet kesinlikle Türkiye’ye sıçrama durumu doğacaktı. Ama şimdi var olan Ak Parti hükümeti Kürtlerin büyük çoğunluğunun desteğini almış durumda.Türkiye’de isyanların çıkması olanaksız gibi görünüyor.

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s