Sessizliğin Haykırışı

YSK’dan BDP’ye şok etkisi

Yorum bırakın

YSK tarafından alınan kararla birlikte Leyla Zana, Hatip Dicle, Sabahat Tuncel ve Gülten Kışanak’ın milletvekili adaylıkları reddedildi.

Yüksek Seçim Kurulu(YSK) BDP’nın Leyla Zana, Hatip Dicle, Sabahat Tuncel, Gülten Kışanak ve diğer 3  milletvekili adayının adaylıklarını reddetti. Kurulun yaptığı araştırmada  milletvekili adaylarının adli sicil kayıtlarını inceledi ve 12 bağımsız milletvekilinin sabıka kayıtları bulunduğunu tespit etti. Kurul, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetlerinin bulunduğu gerekçesiyle aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in de bulunduğu bu kişilerin milletvekili adaylıklarının iptaline karar verdi.

 Eski mahkumiyetleri nedeniyle sabıka kayıtları bulunan Hatip Dicle ve Leyla Zana ile İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in milletvekili adaylığını tespit eden Kurul, Sebahat Tuncel’in ”geçen seçimde milletvekili seçildiği tarihten hemen sonra adli sicilinin kayda girdiğini, bu nedenle bir önceki seçim döneminde yapılan incelemede sabıkasız olarak görüldüğünü” tespit etti.

Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak’ın ise adli sicil kaydında kızlık soyadıyla arandığında milletvekili seçilmesini engelleyecek sabıka kaydı çıkması nedeniyle milletvekili adaylığının iptal edildiği öğrenildi.

BDP’den sert tepki

YSK’nın aldığı bu karar üzerine Habertuk’e konuşan BDP milletvekili Aysel Tuğluk “Bu karar hiçbir şey kazandırmayacak bir karar. Bir kez daha Kürtler’e mesaj verildi.Kürt sorununun Meclis zemininde çözümü için çaba sarf eden kişilerin veto edilmesi çok vahim bir durumdur. Biz bunu sıradan bir karar olarak görmüyoruz. Siyasal bir karardır.” şeklinde konuştu.

‘Gerekirse seçimden çekiliriz.’

Aysel Tuğluk yaptığı açıklamada çok önemli kararlar alabileceklerini söyledi. Aysel Tuğluk “Bu durumu değerlendirmek zorundayız. Gerekirse seçimde çekilmek dahil bütün bunları tartışmak durumundayız. Sağduyu içinde bir değerlendirme yapmaya çalışacağız.” dedi. 

Hasip Kaplan ise “Skandal bir karar, sosyal ve siyasal sonucu ağır olabilir” şeklinde değerlendirdi.

Başka bir BDP milletvekili adayı Altan Tan ise “Çözümü Meclis’te arayanların adaylığını engelleyecekseniz, bu insanlar çözümü nerede arayacaklar” dedi.

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s