Sessizliğin Haykırışı

Merak eden ve soran stajyer gazeteci kalıcı olmuştur

Yorum bırakın

Basın ve Güncel Sorunları dersinin birbirinden önemli konukları görmeye devam ediyoruz. Bu hafta çok önemli bir muhabirin anılarını ve önemli tavsiyelerini dinledik.

Cumhuriyet Gazetesi’nin meclis muhabiri Ayşe Sayın bu hafta gelen konuğumuzdu. Gerçekten çok güzel bir söyleşi şeklinde geçti. Ayşe Sayın hem gazeteciliğe ilk adımdn başlayıp bugüne kadar yaşadığı bazı önemli detaylarını hem de stajyer öğrenciler için püf noktalarını anlattı.

Stajyer öğrencinin büroya ne kadar erken giderse o kadar avantajlıdır.

Bir stajyer öğrencinin büroya ne kadar erken giderse o kadar avantajlı olduğunu  söyleyerek konuşmasına başlayan Sayın, güne gazete okuyarak başlamanın her zaman artı puan kazandıracağını dile getirerek önemine dikkat çekti. Gazetelerin takip edilmediği durumda gündemim de takip edilmediğini,bu yüzden gözden kaçırcağı  haberlerle birlikte gündemden de uzak kalcağını söyleyen  Sayın,  ”Bu iş gazete okumaktan başlıyor” sözüyle gündemi iyi takip edip, iyi gözlem yapmak ve iyi dinlemenin önemine dikkat çekti.  

Gazetecilik mesleği doğuştan kazanılmıyor herkes gazeteci olabilir.

Ayşe Sayın, bazı gazetecilerin dile getirdiği gazetecilik doğuştan kazanıldığın tezinin aksine gazetecilik doğuştan kazanılmadığı ve herkesin  bu işi yapabileceğini dile getirdi. Bu yüzden bizim aradan sıyrılmamız gerektiğini ve bunun için sürekli haber peşinde koşmamız ve o haberin altında imzamız olmasını gerektiğini söyledi.

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s