Sessizliğin Haykırışı

Bilgi felsefesini kavrayan bir muhabir varlığını her zaman sürdürür

Yorum bırakın

Basın ve Güncel Sorunları dersinin bu haftaki konuğu Habertürk Gazetesi Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya idi. Muharrem Sarıkaya günümüzde var olan gazatecilerin ve gazeteciliğin, gelecekte gazetecilerin ve gazetecliğin sorunlarını dile getirdi.

Sarıkaya’ya özellikle teknoloji üzerinde durarak muhabirler açısından olumlu ve olumsuz bir öok nokaya değindi.

Bilgi felsefesini kavrayan bir muhabir varlığını her zaman sürdürür.

 Muharrem Sarıkaya ilk olarak  ‘bilgi felsefesini kavrayan bir muhabir varlığını her zaman sürdürür’ diyerek bilgi felesefesinin önemine dikkat çekti. Türkiye’de fotoğraf çekebilen ve ses kaydını alabilen telefona ( bu da yaklaşık 52 milyon muhabir demek oluyor) sahip olan herkes birer muhabir adayı olduğunu dile getiren Muharrem İnce burada iyi bir muhabirin  farkı  bilgi felsefesine sahip olmakla ortaya çıkacağını iddia etti.

Sokak muhabirliği artık günümüzde kalmadı.

Radikal gazetesinin son dönemde ortaya attığı sokak muhabirliği veya sokak gazeteciliğini de üstü kapalı eleştiren Sarıkaya, ‘sokak haberciliğin  bittiğini duymak  beni endişelendirdi. Çünkü artık her yerden haber akıyor. Hem yerel internet siteleri  hem de internet, facebook gibi sosyal ağlar sokak muhabirliğin önüne kapatıyor.’ dedi.

Elinize geçen veya duyduğunuz her habere inanmayın merak sorun, araştırın.

Sarıkaya;  iyi bir muhabir önüne gelen veya duyduğu her habere atlamamalı. Muhabirin diğerlerinden farkı duyduğu veya önüne gelen haberi doğruluğunu mutlaka teyit etmesi gerktiğini ifade etti.

Hiçkimse düşüncesinden dolayı hapis yatmamalıdır.

Son dönemde çokça gündemde bulunan Ergenekon soruşturmasında gazetecilerin tutuklanmasına da değinen Muharrem Sarıkaya, ‘Hiç kimse düşüncesinden dolayı hapis yatmamalıdır.Elbette hiçbir ceza verilmesin eğer gerçekten hakaret etmişse de bunu hapis cezasıyla değil belki para cezasıyla verilmelidir. Hele hele daha yayınlanmamış bir kitap için hiç ceza verilmemesidir’ diyerek tutuklanmalara tepki gösterdi.

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s