Sessizliğin Haykırışı

İnternetteki günlüğümüz ‘web-bloglar’

2 Yorum

İnternetin gelişmesiyle birlikte olumlu olumsuz bir çok yenilik hayatımıza girdi ve girmeye de devam edecek. Bunlardan biri de şüphesiz ki internet gazeteciliğidir. Daha önce birçok zahmetle sıkıntı ile haber peşinde koşan muhabirler günümüzde artık yok denilecek kadar az durumda.

Özellikle sosyal ağlar, paylaşım siteleri ve blog siteleri haberleri, olayları ve gelişen son durumları anında paylaşarak gazeteciliğin en önemli fonksiyonu olan muhabirliği öldürmüş vaziyette.

Özellikle blog siteleri bunun başını çekmektedir.Çünkü blog sitelerinin diğer paylaşım ağlarından ve sosyal ağlardan farkı gelir getirmesidir. Bende bu amaçla blogl hakkında kısaca değinmek istiyorum.

Bloglara başlamadan önce internet gazeteciliğin öneminden bahsedersek ;

Haberler için sınırsız alan sağlar,Anlık kullanılabilen bilgi sağlar, Kullanıcılara, kendileri seçme ve sıralama özgürlüğü sağlar, Arşiveleme arama yapmaya olanak tanır, Kullanıcılarla multimedya araçları ile buluşmayı sağlar, Haber yorumlarına olanak tanıyarak kullanıcı ile etkileşim sağlar.

Bloglar ve özellikleri

•Blog, “web-log” kelimesinin kısaltmasıdır. Kısaca “web’de oluşturulan günlük” şeklinde tanımlayabiliriz.
•Blog, haberlerin toplandığı, çeşitli internet bağlantılarının bulunduğu, kişisel  bir günlük olarak sürekli güncellenen bir web sitesidir.

•1997 yılında “weblog” veya kısaltılmış adıyla “blog” terimi bir internet kullanıcısı olan John Barger tarafından bulunmuştur.
•Bloglar ilgi alanına dair bilgi paylaşımının bir yolu olarak ortaya çıkmıştır .
•1999 yılı yaz aylarında ilk blog yazılımının kullanılmasına kadar bloglar yaygınlaşamamıştır.
•“Pitas” isimli şirketin yazılımı icat etmesinden bir ay sonra “Pyra Labs” isimli şirket, web tarayıcısı aracılığıyla blogları oluşturan bir program olan “Blogger” yayınlanmıştır.

•Pitas ve Blogger gibi web tabanlı programların mevcuduyla birlikte bloglar, bugüne kadar süregelen, gün geçtikçe artan bir gelişim içerisine girmişlerdir.
Blogların önemi ve etkisine baktığımızda;
•Gerçekten bloglar o kadar popüler hale gelmiştir ki Google, özellikle blogları arayan bir arama motoru oluşturmuştur 2001 yılında, iki gerçek olay, blog ortamının gelişimini hızlandırmıştır.11 Eylül terörist saldırısı ve Amerika’nın Afganistan istilası geniş bir sanal geribeslemeyi tetiklemiştir. Birçok blog yazarı en son gelişmeler hakkındaki fikirlerini iletmişler ve hatta bazıları bloglarını terörizmle savaşa adamışlardır

 
•Blogların önemine başka bir örnek 2008 yılında Ermenistan’da yaşandı.Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından oluşan toplumsal muhalefet kanlı biçimdebastırılıyordu.Geleneksel medya tamamen sansür altına alındı. Haber sitelerine erişim engellendi. Bu süreçte bloglar devreye girdi. Ülkedeki gelişmeler, bloglar aracılığıyla yurtiçi ve yurtdışına aktarıldı. Şiddet videoları YouTube’dan yayınlandı. Hükümet’in YouTube yasağı yine bloglarla kırıldı. Bu yaşananların ardından bloglar, Ermenistan’da çok hızlı bir gelişim gösterdi ve hükümet tarafından dikkate alınan bir güç haline geldi. Bu yeni iletişim biçimini kontrol altına almanın, geleneksel medyayı kontrol etmekten daha zor olduğu gerçeği, devletleri adeta şaşkına çevirdi. Yurttaş gazeteciliği olarak da adlandırılan bu yeni türün 2021 yılında medyadaki haber dolaşımının %50’sine hakim olacağı öngörülüyor.

En fazla blog kullanıcısı Amerika’da, Türkiye’de ise 18 milyona yakın kullanıcısı var

lBugün aktif blogların sayısına ilişkin net bir tespit yok. 2007 Aralık’ta yapılan bir araştırmada sayının 112 milyon olduğu açıklanmıştı. Günümüzde yemekten, evcil hayvanlara politikadan bilime dair her konuda çok sayıda blog bulabilirsiniz. Dünyadaki blogçuların %48’i ABD’de, %26’sı Avrupa’da %10’u Asya-Pasifik ülkelerinde ve kalan %16’sı diğer bölgelerde bulunuyor.
•Türkiye’de 18 milyon kullanıcısı olduğu tahmin edilmektedir.
 
En çok rağbet edilen blog sitesi ‘www.blogger.com
•Amerika’da NY Times, USA Today gibi birçok büyük medya sitesinden daha çok ziyaretçisi olan blog hosting (blog açma imkanı sağlayan)  sitelerinden başlıcaları; www.blogspot.com http://www.livejournal.com,www.typepad.com, http://www.xanga.com, http://www.aoljournals.com, http://www.greatestjournal.com olarak sıralanmaktadır.
 
Türkiye’de de internet günlüklerinin sayısı her geçen gün hızla artmaktadır
 
Türkiye’de de internet günlüklerinin sayısı her geçen gün hızla artarken binlerce okuyucusu olan blog  hosting sitelerinden bazıları şunlardır: http://www.blogcu.com, www.hafif.org, http://www.bildirgec.com, http://www.blogkardesligi.com http://www.benimblog.com
Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

2 thoughts on “İnternetteki günlüğümüz ‘web-bloglar’

  1. “2001 yılında, iki gerçek olay, blog ortamının gelişimini hızlandırmıştır.11 Eylül terörist saldırısı ve Amerika’nın Afganistan istilası geniş bir sanal geribeslemeyi tetiklemiştir. Birçok blog yazarı en son gelişmeler hakkındaki fikirlerini iletmişler ve hatta bazıları bloglarını terörizmle savaşa adamışlardır”. Cüneyt çok çarpıcı bilgiler var blog hakında yayınladığın yazıda. Yazından alıntı yaptığım bu bilgiyi bilmiyordum. Eğitici olmuş. Kalemine sağlık…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s