Sessizliğin Haykırışı

Medya’da en büyük sorun özdeşleşme sorunudur

Yorum bırakın

Basının  Güncel Sorunları dersinin bu haftaki konuğu Akşam Gazetesi Ankara Bürosunun Haber Müdürü Ersin Bal’dı. Özel yaşamından gazetecilik serüvenine, Türkiye’deki basının sorunlarından gazetecilerin sorununa kadar bir çok konuda düşüncelerini bizimle paylaştı.

Ersin Bal gazeteciliğe adım atışını, ‘İlk olarak Ulus Gazetesi’nde staj yaptım. O zaman Ulus Gazetesi Ankara’da çıkan yerel bir gazete iken Ankara’da yayınladığı için ulusal bir gazete niteliğini taşıyordu. Birçok değişik alanda muhabirlik yaptım ama daha ağırlıklı olarak Yüksek Yargı Muhabiri olarak çalıştım.’ diyerek gazetecilik serüvenini kısaca anlattı.

Gazeteci taraf tutmamalıdır.

‘Habercilikte olması gerekenler objektiflik, fikri takip, haber takibi ve etiktir.’ diyen Bal,  günümüzde haberciliğin bu ana öğelerinden birkaçını  çoğu zaman unutulduğunu  dile getirerek  hem özeleştiri hem de genel bir  eleştiride bulundu.

Gazeteci gazeteciliğini  yapmalıdır.

‘Biz gazeteciyiz, asker, yargıç, polis, politikacı değiliz. Bir gazeteci AKP muhabiriyse, onu parti üyesiymiş gibi savunmamalı veya CHP’nin muhabiriyse kendini o partiyle özdeşleştirmemeli. Kraldan çok kralcı olmamalıdır.’ diyerek günümüz muhabirliğin sıkça rastlanan  hatalarına dikkat çekti.

Türkiye’de son günlerde sıkça konuşulan basın özgürlüğüne de değinen Bal, ‘Bir ülkede demokrasi geliştikçe basın özgürlüğüde artar, aynı şekilde demokrasi azaldıkça basın özgürlüğü kısıtlanır.’  diyerek üstü kapalı bir şekilde hükümeti eleştirdi.

Ne olursa olsun tarafsızlıktan asla ödün vermeyin.

Ersin Bal ‘Politik düşünceniz ne olursa olsun asla onurunuzdan, medya etiğinden ve tarafsızlıktan ödün vermeyin.’ diyerek  gazeteciliğin en temel noktalarına dikkat çekti.

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s