Sessizliğin Haykırışı

Yorum bırakın

21 Kasım 2004’te öldürülen Ahmet Kaymaz ve Uğur Kaymaz davası ürküten bir şekilde polislerin beraatıyla sonuçlandı. Böylece yeni bir cezasızlık durumuyla karşılaşıyoruz.
Uğur Kaymaz Davasından Çıkan Beraat Kararı Ölümcül Milliyetçi Histeriyi Cesaretlendirecektir21 Kasım 2004’te öldürülen Ahmet Kaymaz ve Uğur Kaymaz davası ürküten bir şekilde polislerin beraatıyla sonuçlandı. Böylece yeni bir cezasızlık durumuyla karşılaşıyoruz.Milliyetçi histerinin azgınlaştığı şu ortamda, bu davanın sonucu kamuoyunda yeni Uğur’ların ölümüne kapı açacağı endişesi meydana getirmiştir. Hatırlanacağı gibi Uğur Kaymaz ve babasının öldürüldüğü yer açık alandı. Ayrıca istendiği takdirde bu insanlara  hiçbir zarar verilmeden  yakalanabilecekleri ihtimali söz konusuydu. Ayrıca olay yeri ile maktullere ait evin Merkez Jandarma komutanlığına yaklaşık 700–800 metre mesafede olmasına karşın Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz öldürülmekten kurtulamamış ve olay bilindiği şekliyle sonuçlanmıştı.

5. sınıf öğrencisi olan Uğur Kaymaz’ın otopsi raporunda vücuduna 13 adet merminin isabet ettiği ve bunlardan 9 tanesinin yakın mesafeden (50 cm.nin altında)  ateş edildiği ve vücudunda barut izleri taşıdığı ortaya çıkmıştı. Aynı şekilde Ahmet Kaymaz’a da toplam 8 adet merminin isabet ettiği, bunlardan sekizinin de yakın mesafeden (50 cm.nin altında) yapılan  atışlarla oluştuğu  ve vücutta barut izlerinin olduğu tespit edilmişti.

Otopsi verilerinin tespitleri destekler nitelikte olmasına rağmen davanın 2,5 yıla yakın sürmesi ve beraatla sonuçlanması, zihinlerdeki kuşkuları ve endişeleri artırmıştır.

12 yaşındaki Uğur Kaymaz’a sıkılan 13 kurşunun sanki 12’si yaşadığı yıllara 13’ncüsü ise geleceğine sıkılmıştı.

Tüm bilgi ve bulgulara, kamuoyunda oluşan duyarlılığa rağmen bu davanın sonucunda toplum vicdanında suçları sabitleşen bu kişiler cezasız kalırsa bu tür olaylar bölgemizde artacak ve suçlular cesaretlendirilmiş olacaktır.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi olarak,  davanın Yargıtay aşamasının bu şekilde sonuçlanmamasını umuyor ve adil bir kararın çıkacağına olan inancımızı koruyoruz. Ayrıca davanın takipçisi olacağımızı da belirtiyoruz.

Kamuoyunu da yükselen faşizan saldırılara karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s