Sessizliğin Haykırışı

Güneydoğu’da kazanan kim?

2 Yorum

Seçimler bitti artık herkes seçim sonucunu hakkında yorum yapmaya başladı.Bir kaç hafta daha sürecek gibi görünüyor.Seçim sonucu sadece Türkiye’de değil dünyada da yankı buldu. Özellikle de seçim sonuçlarını  AB ülkelerinde büyük etki yarattı. Seçim sonucu hakkında yapılan bütün yorumlarda seçimlerde iki kazananın olduğu görüşü hakim.Bunlardan biri Ak Parti bir diğeri ise BDP. Ak Parti özellikle sahillerde ve Türkiye genelinde oylarını artırarak büyük bir başarı elde etti. Türkiye tarihinde üst üste oylarını üç dönem artıran tek parti olarak bir ilki yaşattı. Diğer taraftan BDP ise seçimin belki de en sessiz partisiydi. Siyasi, maddi ve medya yönünden kısıtlı olmasına rağmen diğer partilere göre büyük bir başarı sağladı.

BDP büyük bir başarı sağlamıştır.

Ak Parti’nin bu seçimde  zaferle çıkacağı sonucu belliydi. Fakat Ak Parti’nin  bu kadar yüksek oy alacağı  ve oylarını daha da artırarak çıkacağını beklenmiyordu. Peki BDP ne oldu da önceki seçimin iki katı milletvekili çıkardı? Aslında bu soruya bakmadan önce ne oldu da Ak Parti bölgede oylarını artırmasına rağmen  bu kadar milletvekili kaybetti desek daha yerinde olur. Evet BDP bu seçime çok iyi hazırlandı. En az 30 milletvekili çıkaracakları belliydi. Buna bir de Ak Parti’nin özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemi ve Kürt sorunuyla alakalı olmayan, halkın sorunlarından uzak, bölgenin tanımadığı kişileri aday göstermesi, BDP’nin  milletvekili sayısının artırmasında  biraz daha etkili oldu. Özellikle büyük çoğunluğu Güneydoğu’da olmak üzere 36 milletvekili çıkarması gerçekten büyük bir başarı sayılmıştır.

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli boşuna yoruldu

Seçimlerden önce özellikle medyanın büyük desteğiyle CHP’nin başına gelen Kılıçdaroğlu bölgede yaptığı mitinglerin hiç bir anlam taşımadığı, bölge halkı CHP’yi hala benimsemediği ve biraz da  zor benimseyeceği ortaya çıkmıştır. Yaptığı onca mitinglere rağmen oy artıramaması tam aksine oyunu düşürmesi buna örnek olarak gösterebiliriz. Bir diğer parti MHP ise bölgede zaten olmayan bir parti. Miting yapması sadece gösteriden ibaretti.

Galiptir bu yolda mağlup

Genel anlamda baktığımızda Ak Parti önceki seçimlere oranla oyunu artırmış gibi görünse de aslında bu coğrafyada en büyük kaybeden parti durumuna düştü. Futbolda ‘Galiptir bu yolda mağlup’ deyimi Ak Parti için  kullansak yeridir.BDP’ye baktığımızda ise diğer seçimlere oranla herkesi kucaklayan , bütünleyici bir parti konumuna geldiğini söyleyebiliriz. Hem sağdan hem de soldan çok önemli adaylar gösterdi. Bununla birlikte diğer Kürt partilileri de aynı çatı altında toplayarak seçime girmesi çok büyük avantaj sağladı. Sadece bölgede değil İstanbul, Mersin , Adana gibi yerlerde milletvekili çıkarması BDP’nin bir önceki seçime oranla belli bir bölgenin partisi olmaktan çıktığı izlenimi verdi.Bu da oy oranının ve milletvekili sayısının artmasında etkisini gösterdi.

Bölgede kazanan BDP  olmuştur.

Ak Parti bu seçimde diğer seçimlerden farklı olarak icraatları ön plana çıkardı. Bu şekilde oy toplamaya çalıştı. BDP ise biraz daha ideolojik söylemler üzerinden hareket etti. Nitekim sonuca baktığımızda bu milletin temel sorunu iş aş olmadığı ortaya çıkmış oldu. Sonuç olarak BDP bölgede büyük bir galibiyet aldı.

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

2 thoughts on “Güneydoğu’da kazanan kim?

  1. Adam her yeri sarı renke boyamış hala kazanan BDP diyorsun kardeşim ya.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s