Sessizliğin Haykırışı

Özerklik talebi kabul edilmeli

Yorum bırakın

Emek, Barış ve Özgürlük Bloğu İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel New York Times gazetesi için yazı yazdı.”Arap Baharı, Kürt Yazı” başlıklı makalle yazan Sebahat Tuncel seçim sonrası yeni anayasa sürecinde Kürt milletvekili adaylarında yer almasını gerektiğini ve bu süreçte Kürt halkının isteklerini gözardı edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Tuncel : Başbakan Erdoğan Kürtlerin  özerklik taleplerinin kabul edilmeli.

Yazısında ,“Türkiye çoğu zaman kendisini dünyaya model bir Müslüman demokrasi olarak tanıtsa da gerçekte nüfusunun neredeyse yüzde 20’sinin temel demokratik haklarını reddediyor” dedi. Ayrıca “Artık statükoyu kabul etmiyoruz. Demokratik özgürlükleri, okullarda ve camilerde kendi dilimizi konuşma hakkı ve Kürtlerin çoğunlukta yaşadığı bölgelerde daha fazla siyasal özerklik istiyoruz” dedi.

Erdoğan önce kendi evini düzene soksun

Özelikle son yıllarda Araplar arasında artan popülütesine değine Tuncel, ‘İsrail’e karşı tutumuyla bölgede popüler hale gelen Erdoğan’ın sık sık öldürülen Filistinli çocuklar için duyduğu açıyı dile getiriyor.Ancak Türkiye’de ordu ve polis tarafından öldürülen Kürt çocuklarının bahsini bile etmedi.Erdoğan kendi evini düzene sokmadıkça komşusunu eleştirme hakkına sahip değildir’ dedi.

Türkiye her zamankinden daha yoğun bir şiddet dönemine girebilir

Yazısında Erdoğan’ın önünde iki yol olduğunu belirten Tuncel,“Erdoğan hükümeti iki yoldan birini takip edebilir. Bu talepleri ciddiye alır, Kürt milletvekillerini Türkiye’nin yeni anayasasının yazım sürecine dahil eder, Kürt halkının kolektif hakları için anayasal garantiler sunar ve kendi kendimizi yönetmemizle barış getirecek olan özerklik talebimizi kabul eder. Ya da bugüne kadar sürdürdüğü şiddetle bastırma politikasına devam eder. Eğer ikinci yolu seçerse, Türkiye her zamankinden daha yoğun bir şiddet dönemine girebilir.” söyledi.

Kürtler kendi kendini yönetme hakkına sahip olmalıdır.

Özerklik ve tutuklanmalarada değinen Tuncel yazısının sonunda “Türkiye’de birçok siyasi partinin yeni anayasayı tartıştığı şu dönemde, Kürt sorununun çözümü çok büyük önem taşıyacak. Bu da TBMM’nin Kürt üyelerinin de aktif katılımını gerektirecek. Meşru olmayan tutuklamalar ve askeri operasyonlar son bulmalı. Türkiyeli Kürtler onlarca yıllık mücadelenin ardından kendi dillerinde eğitim alma ve dua etme hakkına sahip olmalı ve kendi şehir ve kasabalarında kendi kendini yönetebilmeli.”

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s