Sessizliğin Haykırışı

YSK darbesi ve demokratisi

Yorum bırakın

YSK seçimin ardından yine en çok konuşulan kurum oldu. Açıkçası varlığı bile çok sorunlu olan bu kurum son yıllarda büyük bir kaoslara sebep olmaktadır. Özellikle bu seçimde büyük sorunlar yaşattı. Nitekim 1 kişinin canına mal oldu. Seçim arefesinde büyük bir kaosun ortaya çıkmasına sebep olan, Türkiye’nin her yerinde özellikle Doğu ve Güneydoğu’da büyük kargaşanın yaşanılmasına sebep olan kurumdur. Dediğim gibi olaylarda gengecik bir delikalnlının yaşamına bedel oldu verdiği kararlar.

Milletin iradesine ipotek konulmuş bir karardır.

Hatip Dicle ve diğer tutuklu adaylar hakkında verdiği kararlar hala tartışılmakta. Bu kararlar  doğrultusunda milletin iradesine ipotek konulmuş yani darbe yapılmış oldu. Bu karara karşı bütün partiler birlik olmak  ve bu sorunu derhal bitirmek zorundalar. Bunun yolu da meclise girmekten geçer. BDP YSK’nın aldığı kararla Meclis’i boykot edeceklerine, tam tersine meclise girerek bu kurumu düzeltilmesi veya tamamen kaldırılması ve bundan sonra böyle sorunların çıkmaması için yeni düzenlemeler yapması gerekir. Yani hep beraber, devletin değil halkını ön plana çıkaran yepyeni bir anayasa çıkarmaları gerekir. YSK’nın kararlarında Ak Parti ve CHP biraz daha olumlu yönde ağırlığını koyması gerekir. BDP’ye düşen görev ise biraz daha yapıcı bir yol izlemesi ve diğer partileri suçlamadan onlarla işbirliği halinde bu sorunu çözmesi gerekir.

Siyasi ortamın gerilmesi sokağa yansımaktadır.

Şen anda durduğumuz noktada ise bütün partiler birbirlerini suçlamaktadır. Değil bir birliktelik tam tersine herkes birbirine zıt düşünceler ortaya koymaktadır. Buda haliyle siyasi ortamı biraz daha germektedir. Siyasi ortamın gerilmesi sonucu sokaklar karışıyor. Son bir haftaya baktığımızda molotoflu saldırılar, onlarca kişinin cezaevine girmesi, polislere saldırılması hepsi bu söylemler sonucu ortaya çıkmaktadır. Birileri ortamı germek için elinden ne geliyorsa yapmaktadır. Birileri bu durumdan rant elde ettiği aşikardır.

Kısaca tüm bu olumsuzlukların tek sebebi var o da YSK’dır. YSK yaptığı bu sorumsuz davranışların sonucunda hem millet kaybediyor hemde devlet kaybetmeye mahkum oluyor.

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s