Sessizliğin Haykırışı

BDP boykotta ne kadar haklı?

Yorum bırakın

Son günlere baktığımızda siyaset dünyasında en çok konuşulan konu  yemin etme sorunudur. Tabi ki bunda CHP ve BDP’nin etkisi mutlaktır. Yemin etme krizinde en çok konuşulan konularda CHP’nin yemin etmemesi haksız görülürken BDP’nin ise çok fazla haklı olduğu görüşü yaygındı. Madalyonun bir diğer tarafında ise Ak Parti vardı. BDP’lilere göre boykot krizine sebep olan hapishanedeki milletvekillerinin çıkamamasına sebep olan Ak Parti’dir. BDP, tutuklu vekillerin çıkamamasını Ak Parti tarafından kurulmuş siyasi bir komplo olarak değerlendirdi. CHP ise Ak Parti’nin özgürlükleri kısıtladığını ve  tutuklu vekillerin çıkarılması için müdahale etmesi gerektiğini görüşündeydiler. Ak Parti ise her iki suçlamayı reddederek karşı tarafları suçladı.

CHP NİN HAKSIZLIĞI BDPNİN HAKLILIĞINI GÖLGEDE BIRAKTI

Gerçekten CHP bu konuda tamamen haksız gibi görünmektedir. CHP milletvekillerinin tutukluluk nedeni ile BDP milletvekillerinin tutukluluk nedeni tamamen farklıdır. Hatta birbirine tamamen zıt nedenlerdir. BDP milletvekilleri siyasi düşünceden yani düşünce özgürlüğünden tutuklu,  CHP milletvekilleri ise olmayan düşünce  özgürlüğünü yok etmekten ve darbe teşebbüsünden yargılanmaktadır. Nitekim CHP  haksız olduğu için baskılara daha fazla dayanamadı ve Başbakan’ın tabiriyle  bir bakıma tükürdüğünü yalamak zorunda
kaldılar.

BDP Öcalan’a ayak diriyor.

BDP tarafına baktığımızda ise haklı iken haksız durumu düştüler gibi. Abdullah Öcalan’ın yaptığı açıklamadan sonra ise zor durumda kaldılar. Boykot kararında hala direnmeleri Abdullah Öcalan’a karşı ayak direnme anlamına geldiği için siyasette işlerini zorlaştıracak gibi görünüyor. Nitekim Fırat Haber Ajansının yayımlanan  Öcalan’ın açıklamalarına baktığımızda BDP’yi eleştirdiğini görmekteyiz. Abdullah Öcalan “Bu kriz çözülür mü çözülmez mi bilemiyorum. Ancak BDP daha önceki oyunlara gelmemelidir. Daha önce söylediğim gibi hükümetle mutabakata vararak yemin edebilirler. Bu mutabakat mutlaka olmalı ve önemlidir.” dile getiriyor.  Bununla birlikte Tayyip Erdoğan’ın BDP’yi  meclise daveti  aynı şekilde meclis başkanının veCumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün birkaç kez daveti BDP üzerinde yoğun bir baskı oluşturdu. Nitekim BDP  Grup Başkanı Selahattin Demirtaş bu baskılar sonucunda diğer partilerle görüşmeye hazır olduklarını dile getirdi.

BDP yeni anayasada yer almalıdır.

Son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu haftagrup toplantısında  yaptığı açıklamalarda  yeni yapılacak anayasa için BDP’yi de aralarındada görmek istediğini belirtti ve bu yüzden meclisin tatile girmeden yemin etmeleri gerektiğini dile getirdi.  BDP’nin dışlanmadığını tüm partilere eşit mesafede olduğunu dile getiren Başbakan, yemin ederek yeni yapılacak anayasada BDP’nin yer almasını istedi. Ki doğru olanda bu söylemdir zaten.

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s