Sessizliğin Haykırışı

CHP’li Tanrıkulu: Türkiye’nin sivillere karşı almış olduğu ilk savaş kararıdır

Yorum bırakın

CHP’li Tanrıkulu: Türkiye’nin sivillere karşı almış olduğu ilk savaş kararıdır

CHP Genel Başkanı Sezgin Tanrıkulu, Kuzey Irak’ta düzenlenen hava harekatında ölen ve köylü oldukları öne sürülen kişilerle ilgili hükümeti suçladı. Tanrıkulu, “Türkiye’nin sivillere karşı almış olduğu ilk savaş kararıdır. 1990’lı yıllarda da benzer olaylar oldu, üstü kapatıldı. Ancak bu olayda sorumlular tespit edilip cezalandırılmalıdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır’da Ziraat Odası Başkanı Bahri Erdim’i ziyareti sırasında gazetecilerin dün gece Kuzey Irak’taki Sinat bölgesinde düzenlenen sınır ötesi hava harekatında ölen ve köylü olduğu öne sürülen kişilerle ilgili sorularını yanıtladı. Hava saldırısında 38 kişinin öldüğünü söyleyen Tanrıkulu, son derece üzücü ve vahim bir olay olduğunu ifade ederek, “Görüntü alan araçlar insansız, ama ölenler insan, bu hükümetin görmediği budur. Jetler oraya barış çiçekleri atmıyor. Eğer Türkiye 2011 yılında gelişmiş uçaklarıyla bu soruna çözüm arıyorsa iktidarın ayıbıdır. Türkiye’nin sivillere karşı aldığı ilk savaş kararıdır. Kürt sorununa halen demokrasi dışı araçlar ile çözüm aranıyorsa bu bir çıkmazdır. Bizim arzumuz bu sorunu bir insanımızın burnu kanamadan çözülmesidir” dedi.

CHP’li Tanrıkulu, “Türkiye’nin kara sınırında 1990’da insanlar bombalanıp öldürüldü. Ancak üstü kapatıldığı için birçok dosya AİHM’ye gitti. 2011 yılının son gününde yaşanan vahim olayın üstü kapatılmamalıdır. Hata ve yanlışlık kimden kaynaklanmışsa Parlamento’da bunu takipçisi olacağız. Sorumlular kimse bunları ortaya çıkartıp cezalandırılması için bu olayın takipçisi olacağız. Bu olayda siyasi sorumluluk AKP hükümeti, başta Başbakan, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı bu olayın siyasi sorumluları içerisindedir. Sorumluluğu üzerlerinden atamazlar. 10 yıllık iktidarları döneminde Kürt sorunu halen çözülmemiş ise hükümetin ayıbıdır” diye konuştu.

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s