Sessizliğin Haykırışı

Kürtçe Tarihi Belgeseli Tamamlandı

Yorum bırakın

Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinin tarihini ve kültürel değerlerini, canlı tarih görüşmeleriyle Kürtçe olarak belgeleyen “Demek Ji Dema” (Geçmişe Doğru) adlı belgesel film, çekimlerin başladığı 2011 yılının Nisan ayından 8 ay sonra kurgu aşama

Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinin tarihini ve kültürel değerlerini, canlı tarih görüşmeleriyle Kürtçe olarak belgeleyen “Demek Ji Dema” (Geçmişe Doğru) adlı belgesel film, çekimlerin başladığı 2011 yılının Nisan ayından 8 ay sonra kurgu aşamasının da tamamlanmasıyla gösterime hazır duruma geldi.

Prof. Dr. Sedat Cereci’nin 9 kişilik bir ekiple yaptığı çekimlerde, 20. yüzyılın başlarında doğan 89 yaşındaki Halil Zengin, 80 yaşındaki Hamza Yıldırım ve Nasibe Özdemir’le yapılan görüşmelerde, yaklaşık 80 yıl önce Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin koşulları, ekonomik yapı, insan ilişkileri, kültürel ortam, başkentte yaşananların yöreye yansımaları, Türkiye’deki gelişmelerin değerlendirmesi, yaşlı kuşakların gençlere bakışı dile getirildi. Batman’ın Hasankeyf, Gercüş ve Siirt’in Kurtalan ilçelerinde yaşayan canlı kaynaklarla yapılan Kürtçe sözlü tarih görüşmelerinin filme kaydedilmesiyle yöre tarihinde yaşananlar, resmi tarihe kaydedilmeyen bilgiler ve bilinmeyenler belgelendi. Koordinatörlüğünü Öğr. Gör. Orhan Zengin, Öğr. Gör. Ali Kemal Ceylan’ın üstlendiği belgesel filmde, Tarkan Demir’in kameraman ve kurgu operatörü, Nuri Abaşlıoğlu’nun teknik yönetmen, Emine Polat, Nuray Yılmaz ve Halit Kavak’ın teknik düzenleme sorumlusu olarak görev yaptığı bildirildi. Uluslararası üne sahip Kürt müzisyen Aram Tigran’ın müzikleriyle kurgulanan filmin, uluslar arası festivaller için İngilizce altyazıyla hazırlandığı belirtildi.

KÜRT KÖKENLİ YURTTAŞLARLA GÖRÜŞÜLDÜ

Kürt kökenli yurttaşlarla yapılan görüşmelerde, Türkiye’de yaşanan siyasi değişimlerle kültürel yapının da değiştiğine, insanların yaşama ve dünyaya bakışlarından beklentilerine kadar hemen hemen tüm alanlarda dönüşüm yaşandığına, teknolojik olanaklar gelişirken insancıl değerlerin azaldığına ve çatışmaların arttığına dikkat çekildi. Modern pek çok olanakların yokluğuna, yoksulluğa, ulaşım ve haberleşme konularındaki sıkıntılara rağmen geçmiş dönemlerde insanların büyük bir huzursuzluk içinde olmadığının vurgulandığı sözlü tarih görüşmelerinde, manevi duyguların ve geleneksel insan ilişkilerinin toplumsal yapıyı diri ve sağlam tutmada büyük rol oynadığı belirtildi. 20. yüzyılda yaşanan savaşlara, ekonomik bunalımlara, yokluklara rağmen insanların eskiden birbirlerine yardımcı olduklarını, birbirlerini koruduklarını, birbirlerinin sıkıntılarını gidermek için çabaladıklarını belirten canlı tarih kaynaklarının, o dönemlerde toplumun samimi insan ilişkileri ve manevi değerlerle sürekliliğini koruyabildiğini anlattıkları bildirildi. Katırlarla yapılan seyahatlerden, büyük ailelerin bir arada oturduğu akşamlarda anlatılan efsanelerden, yaşlıların kendi aralarında yaptıkları samimi şakalardan, zorlu hac yolculuklarından söz edilen film çekimlerinde, samimiyete dayalı insan ilişkilerinin ön plana çıkarıldığı öğrenildi. Tarkan Demir’in kameramanlık yaptığı Kürtçe tarih belgeselinin İngilizce altyazıyla kurgulanarak uluslar arası film festivallerine katılacağı, film üzerine aktarılan belge niteliğindeki bilgilerle yöre tarihinin genç kuşaklara aktarılacağı dile getirildi.

2010 YILINDAN BU YANA BELGELİYOR

Sözlü tarih çalışmalarını 2010 yılından bu yana filmle belgeleyen Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, Van’ın son 60 yıllık tarihini konu edinen “Yolsuz Yolun Yolcusu”, Batman’da petrolün bulunması üzerine Batman kentinin kuruluşunu konu edinen “Yola Çıktım Mardin’den”, Hatay’ın Fransız işgalinden kurtulması ve Atatürk’ün İskenderun’a gelişin konu edinen “Geçmişe Doğru” adlı filmleri çektiği bildirildi. Çektiği belgesel filmlerle uluslararası festivallere katılan Prof. Dr. Sedat Cereci’nin 2007 yılında tandır ekmeğinin yapılışını konu edinen “Fiery Mysterious Hole” (Ağzı Açık Alamet) adlı filmle, 2009 yılında Van’daki Hıdırellez geleneğini konu edinen “Silent Wish” (Sessiz Dilek) adlı filmle, 2010 yılında Kürt kültüründe Nevruz kutlamalarını konu edinen “Adam’s Festival” (İnsanın Bayramı) adlı filmle, 2011 yılında Van’da yaşayan Küresinliler adlı topluluğun İran’dan Van’a göçünü konu edinen “Yestikan’dan Van’a” adlı filmle uluslar arası festivallerde yer aldığı açıklandı.

Reklamlar

Yazar: bagermarhan

Aslında söylediklerimden çok, sakladıklarımda gizliyim. En iyisi anlamak için konuştuklarımdan çok, sustuklarıma kulak ver!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s